Obliba tohoto zeleného zázraku bleskově stoupá. Nejen že jej najdeme v receptech, ale i v kosmetice nebo na oblečení a módních doplňcích. Do svého jídelníčku jej zařazují hlavně vyznavači zdravé výživy, kteří si jej zamilovali tak moc, že je dokonce na seznamu superpotravin a superovoce. Rozhodně se ale nejedná o žádného mladíka. Ve Střední Americe jej znali již před 7000 lety! V době Kryštofa Kolumba už bylo rozšířeno i na jihu Peru.
Avokádo je plodem hruškovce přelahodného (také jednoduše nazývaného avokádovník). Jedná se tedy o ovoce. Většina ovoce je tvořena především sacharidy. Tady se avokádo vydává svou vlastní cestou. Je až z 80 % tvořeno zdravým tukem (dokonce se často řadí k nejtučnějším potravinám rostlinného původu na světě), minerálními látkami jako je dusík, magnezium, měď, fosfor a velké množství vitamínů například B3, B5, B6, C, E, H a K. Obsahuje také větší množství draslíku než banány, které se často pokládají za jednoho z nejlepších přírodních a rostlinných zdrojů tohoto minerálu.
Díky již zmíněným obsaženým tukům avokádo pomáhá snižovat množství cholesterolu v krvi a jelikož se nejedná o tuky, které se ukládají do tukových zásob, ale naopak ještě hubnutí podporují, můžete si jej dopřávat i při dietách. Vláknina, která se zde také ve velkém množství vyskytuje má na práci snížení výkyvů hladiny cukru v krvi. Další jeho blahodárnou schopností je snižování rizika vzniku rakoviny, napomáhá udržovat zdraví našich očí a zanechává naší pokožce potřebnou elasticitu, díky které naše pokožka bude vypadat mladší.
Avokádo má opravdu široké využití v kuchyni. Konzumuje se bez slupky. Můžete jej připravovat na sladký i slaný způsob, hodí se téměř ke každému jídlu a jako bonus má konzistenci jako máslo. Nejčastější využití má jako ingredience v pokrmu Guacamole, ale velmi oblíbená je i avokádová pomazánka, jejíž příprava je opravdu snadná. Stačí avokádo rozmixovat spolu s česnekem, solí, pepřem a citrónovou šťávou a máte hotovo.