Pokud si myslíte, že k odstranění dělohy vás musí trápit pouze onkologické problémy, není tomu tak. Důvodů k hysterektomii je více.
Nejčastěji se provádí kvůli:
Na prvním místě je myom v děloze, pak v případě abnormálního krvácení, které nereaguje na konzervativní léčbu, dále je příčina endometrióza a prolaps v pánevní dutině, která vyvolává největší diskuse.
Snížení nebo dokonce prolaps dělohy není v žádném případě indikací k takové radikální operaci. Problémem jsou poškozené vazy, které drží dělohu v pánevním dnu. V této situaci musí být léčba zaměřena na vadu způsobující sestoupení. Odstranění dělohy nevyléčí pacienta, ale bude bránit reoperaci v recidivující situaci, ke které obvykle dochází velmi rychle po odstranění dělohy.
Indikace pro hysterektomii jsou primárně rakovina děložního čípku nebo endometria, jakož i prekancerózní stavy. Rostoucí myomy jsou indikací k chirurgickému zákroku, ale můžete se vždy pokusit odstranit pouze myomy, ne celou dělohu. Chirurgie k odstranění dělohy, a to nejen v Česku, ale v celém západním světě, je pravděpodobně nejčastěji používanou operací.
V případě neonkologických onemocnění je indikace odstranění dělohy extrémně vzácná. Pokud je již nutné ji odstranit, vždy děložní čípek nechte, protože hraje důležitou roli při udržování statické polohy v pánevním dně. Odstranění dělohy zcela narušuje rovnováhu v menší pánvi, což má za následek výrazné zvýšení rizika problémů ostatních orgánů v budoucnosti. V důsledku adhezí někteří pacienti pociťují během pohlavního styku bolest, zatímco jiní ztratí integritu těla, což může vést k depresi. Operace k odstranění dělohy, pokud se ujistíme, že neexistuje jiná možnost léčby, by měla být provedena laparoskopicky, což výrazně zkracuje zotavení a nezanechává velkou jizvu.
Je velmi důležité, aby v případě neonkologických onemocnění ženy pečlivě požádaly lékaře o možnost alternativní léčby a před konečným rozhodnutím se poradily s jiným odborníkem.