Zdravà je to nejcennÄ›jÅ¡Ã, co v životÄ› máme, takže si jej musÃme pořádnÄ› hlÃdat. Pokud se jen tak v řeÄi nÄ›kdo zmÃnÃ, že má ve svém okolà nemocného ÄlovÄ›ka. Je pravdÄ›podobné, že má na mysli, obzvlášť nynà v dobÄ› chÅ™ipek, že je daný ÄlovÄ›k nachlazený nebo že má rýmu. Jak je možné, že nÄ›kteřà z nás majà rýmy, nachlazenÃ, chÅ™ipky tak Äasto a jinà jsou proti tÄ›mto nemocem tak odolnÃ? Jendou odpovÄ›dà je naÅ¡e imunita. Ta se skládá z mnoha složek, které se doplňujÃ, nahrazujà a pÅ™ekrývajÃ, takže jsou schopné jako komplex celé tÄ›lo uchránit. Jako úplnÄ› prvnÃ, co stojà v cestÄ› různým bacilům, které běžnÄ› každý den vdechujeme, je naÅ¡e sliznice.
Tyto sliznice (nynà máme na myslà nosnà a ústnÃ) by mÄ›ly být bez povrchových poÅ¡kozenà a mÄ›ly by být dostateÄnÄ› hydratované. Pokud je na sliznici urÄitá forma poÅ¡kozenÃ, je mnohonásobnÄ› složitÄ›jÅ¡Ã uchránit sliznici pÅ™ed napadenÃm. V nosnà dutinÄ› funguje speciálnà systém, Å™Ãká se mu Å™asinkový transport, který je schopen zachytit urÄité patogeny, aby nezůstávaly na sliznici. Ty jsou spolu se zachyceným hlenem spolknuty. Velmi důležité je v dobÄ› chÅ™ipek neprochladnout. Viry běžného nachlazenà se totiž lépe množà v chladném prostÅ™edà (chladnÄ›jÅ¡Ãm, než je teplota tÄ›la).
Takže, pokud prochladnete, je pravdÄ›podobné, že se Vám snÞà průtok krve akrálnÃmi oblastmi, což vede k jejich ochlazenÃ. Dobré je také udržovat své sliznice vlhké, aÅ¥ již různými zvlhÄujÃcÃmi spreji nebo tÅ™eba inhalacà par. NÄ›kteřà odbornÃci doporuÄujà také koupele nohou v teplé vodÄ›, které by mÄ›ly právÄ› podpoÅ™it krevnà cirkulaci, takže se Vám zkÅ™ehlá akra opÄ›t prohÅ™ejÃ. VitamÃnová teorie sice nenà žádnými vÄ›deckými důkazy podložena, ale nenà od vÄ›ci se vÃce zaměřovat na svou stravu a dbát na zvýšený pÅ™Ãjem ovoce, ale také i zeleniny. PÅ™es vÅ¡echny tyto opatÅ™enà ale vÄ›tÅ¡ina z nás nachlazenà asi 4x do roka prožije.