Závitníky Narex https://www.i-nastroje.cz/nastroje-na-zavity patří k světově uznávaným výrobkům a neobejde se bez nich leckterý domácí kutil. Tyto nástroje patří i do základní výbavy strojních zámečníků a obecně jsou ve strojírenství jedním z nejrozšířenějších výrobních prostředků.
Rozhodujete-li se o tom, jaké závitníky zakoupit, máte v zásadě na výběr dvě možnosti. Buďto zvolíte levnější variantu z nástrojové oceli, nebo tu dražší z oceli nástrojové rychlořezné. Jistě už tušíte, v čem se oba typy liší, je to dáno schopností nástrojových ocelí obrábět materiál tak, aby nástroj zůstal neporušený a obrobek byl zhotoven podle vašich představ. Zatímco „obyčejná“ nástrojová ocel, která se označuje zkratkou NO, je určena spíše pro občasné využití řezání závitů, a pro měkčí materiály, ocel nástrojová rychlořezná (zkratka HSS) se uplatní hlavně v sériové výrobě. Oba typy nástrojových ocelí se liší vnitřní strukturou a zejména množstvím legujících prvků, které se spolu s uhlíkem přidávají při tavbě surového železa.
Vaše rozhodování by se tedy mělo opírat hlavně o toto kritérium. Jestliže patříte mezi kutily, kteří občas vyříznou vnější závit na nějakém čepu, vnitřní závit ve vyvrtaném otvoru pro šroub s matkou, řekněme ve frekvenci deseti závitů za měsíc, měly by vám stačit závitníky nard označené jako NO. Pokud ovšem vyřezáváte závity pravidelně a ve větším množství, raději si připlaťte, neboť byste ve finále na levnějších závitnících prodělali.
Mějte také na paměti, že neexistuje ve světě jen jediný typ závitu, který je v naší zemi nejrozšířenější, totiž závit metrický. Například v zámoří, v Anglii či v Austrálii se stále poměrně často používá závit whitworthův, a může vás překvapit i docela neočekávaně, jestliže si objednáte nějaké zahraniční zboží z těchto regionů, kde se s whitworthovými závity setkáte v hojném počtu. Na případnou opravu nebo kutilský zásah se vám pak mohou hodit i tyto závitníky.