Ono vůbec pokud někde uvedete svůj mail, musíte nutně počítat s tím, že se můžete stát obětí útoku na vaši schránku. Bohužel hackeři však dokáží váš mail zneužít i když jste ve špatné situaci a chcete pracovat. Dokáží „nasimulovat“ web jakékoli firmy, kam vás mail nasměruje a vy, pokud nejste dostatečně opatrní, tam uvedete své osobní a jiné důležité údaje.
Hacker umí podpořit důvěryhodnost celého procesu tím, že do něj přidá vyskakovací okno, které simuluje bezpečnostní kontrolu. Tím vás oklame a provede přesměrování na web, který potřebuje on. A tam už má práci snadnou, pokud mu tedy sednete na lep.
V další fázi si tak vlastně „nasosáte“ jen a jen známého trojského koně, zvaného Gozi. Jen pro zajímavost, jeho označení ve firmě Kasperski, lovce těchto virů, je Trojan-Banker.Win32.Gozi.bqr.
Co proti tomu dělat? Pokud jste důvěřivec a klikáte kam vás napadne, nenaděláte s tím nic a je pro vás každá rada drahá. Pro ostatní je recept hodně jednoduchý.
Ověřujte si webovou adresu. Všímejte si maličkostí, chyb, detailů, a hlavně nikam neklikejte před tím, než sem začnete cokoli zadávat. Pokud nemusíte, nikdy nezadávejte citlivé informace, to znamená například číslo účtu a podobné věci. Podvodníci jdou poznat i podle nepřítomnosti „https“ ve vyhledávacím řádku prohlížeče.
Pokud už jste na stránce konkrétní firmy, zkuste si ověřit u jiných zdrojů, zda skutečně nabízí stejná volná místa, prověřte hlavně, zda firma vůbec existuje.
V neposlední řadě, pokud se nechcete zdržovat dlouhým ověřováním na firmu prostě zavolejte. Těch pár korun za telefon vám může ušetřit vaše peníze, které máte jinde, a také spoustu starostí.
Naprostá samozřejmost je používání antiviru a dalšího zabezpečovacího softwaru. Ten by měl zařídit, aby k podobné situaci vůbec nedocházelo, a tedy abyste měli absolutní klid a jistotu bezpečí.