Poslední měsíc vašeho těhotenství by vás měl přinutit nejen k patřičnému odpočinku, který bezesporu potřebujete, ale i ke kontrole všeho, co máte mít po příchodu z porodnice pro vaše milované miminko připravené. Seznam, který je dlouhý jak kázeň v kostele vás může, ale i nemusí přivést do stavu zoufalství, pokud mu věnujete pečlivě svůj čas a klidný přístup.
Bylo by vhodné, abyste se pro nákup výbavičky rozhodli jít se svým partnerem, a to hned ze 2 důvodu:
1. Tahání těžkých (i když malých) věcí vám v graviditě neprospěje.
2. Do příprav byste se měli zapojit společně jako rodiče.
To, co se vám bude hodit, a to, bez čeho dítě rozhodně nemůže být, jsou zcela odlišné pojmy. Vzhledem k tomu, že pořízení dětského vybavení je poměrně náročné po finanční stránce, měli byste svou pozornost směrovat na zdravý selský rozum a koupit jen to, co skutečně miminko potřebuje. Na další doplňkové předměty, které se doporučují, ale ne vždy využijí máte dost času po porodu, kdy reálně uvidíte, jestli jsou potřeba.
Co patří mezi nezbytnosti a měli byste je už doma mít?
– kočárek
– postýlka s matrací
– oblečení (do každého počasí a raději větší velikosti)
– zásobu plenek a vlhčených ubrousků
– potřeby na koupání (včetně kosmetiky) a dětskou vaničku
– dětskou deku nebo nejlépe zavinovačku
Ostatní záležitosti, jakými jsou hračky, tisíce polohovacích lehátek a houpátek, kolotočů, monitorů dechu a podobně – předem neuspěchejte. Mnoho dětí zdárně přežilo bez nich a ještě více rodičů uznalo, že jich opravdu nepotřebovali. Pro jejich koupi se můžete rozhodnout po porodu, kdy zhodnotíte, jestli se vám budou hodit nebo doma jen vadit.
Co však není vůbec zbytečná investice, je potřeba mít vybavenou lékárničku pro miminko v případě nouze. Můžete do ní uložit základní věci, jakými jsou:
– teploměr(pro přesnější měření ten digitální)
– čípky nebosirup proti teplotě
– masážní gel do pusypři prořezávání zoubků
– masážní gel na bříškopři nadýmání, případně nějaké kapky (pro miminka) na uvolnění plynů
– oční kapky(miminka někdy trpí na záněty očiček)